New York City Electroacoustic Music Festival

Dedicated to showcasing the best electroacoustic music and video art from all over the world, the New York City Electroacoustic Music Festival includes electroacoustic music recorded in up to eight channels, works involving live electronics, works combining musical instruments or voices with recorded or live electronics, video and multimedia works, and audio and video installations.

Tickets: All shows cost $15 except evening Playhouse shows which cost $20. There are individual DAY PASSES available for $40 and you can also buy any two tickets to an evening Playhouse show and any other show on a specific day for $30.
You can register for a complete Festival Pass at $160 here.

Dedicated to showcasing the best electroacoustic music and video art from all over the world, the New York City Electroacoustic Music Festival includes electroacoustic music recorded in up to eight channels, works involving live electronics, works combining musical instruments or voices with recorded or live electronics, video and multimedia works, and audio and video installations. NYCEMF 2016 take place across multiple venues:  firstly as part of the New York Philharmonic’s biennial Sawdust, June 5-7 and here at Abrons Arts Center, June 13-19 and at other dates in NYC.  For further info please visit nycemf.org.

DAY 1: Monday, June 13, 2016

Day Pass »
8 PM Playhouse Show + Daytime Show »

Concert 8: June 13, 2016
12:30 – 1:30 PM in the Playhouse


Michael Musick, Precuneus; Sonic Space No. 8 – Iteration No. 4
Evan Phoenix Kent, Anthrophony I
Anne Sophie Andersen, Teru Teru
Yoon-Ji Lee, Liquid Noise
Brian Haller, Tangential
Derek Kwan, airportmusic
Taylor D. Ackley, Fantasy for Buchla No. 1
Giuseppe Dante Tamborrino, Strange Violin
Buy tickets »

 

Concert 9: June 13, 2016
2 – 3:30 PM in the Experimental Theater


Augusto Meijer, The Starry Night
Zhaoyu Zhang, Night Snow
Jeffrey Bowen, Ignition/Convection
Richard Garret, Penumbra
Seth Davis, Crystal Ball
Jing Yin, Waiting
Iacopo Sinigaglia, Buzz
Matthew Sargent, Living in the Pulsing Light
Larry Gaab, Weird Orbits Need Explaining
Katherine Holmes, Heaven and Earth
Tonalli Nokamura, Optic Nerve
Buy tickets »

 

Concert 10: June 13, 2016
4 – 5:45 PM in the Playhouse


Kyle Shaw, ej Guerrouj
Kyle Johnson, I’m not really much of a talker
Mei-Fang Lin, Entre le son et la lumière
Amanda Cole, Vibraphone Theories
Ayako Sato, August, blue colored green
Marco Molteni, Effimere Emergenze, Eremi, Eclissi
Federico Ortica, Landscape for bass clarinet
Stefan Meditz, Vorspiel
Xiao Fu, Longing
Buy tickets »

 

Concert 11: June 13, 2016
8 – 10:30 PM in the Playhouse


Judith Shatin, Plain Song
Roberto Zanata, Basia
Georg Hajdu, Just Her – Jester – Gesture
Galen Brown, God is a Killer
Hunter Long, the universe is no narrow thing
Takashi Miyamoto, Garan for Piano and Computer
Nobuaki Yashima, Homage to Fantasy
Hiromi Watanabe, Anamnèse 8
Jelena Dabic, silk_road_reloaded
Madelyn Byrne, Northern Flight
Haerim Seok, Through the Contrabass
Dafna Naphtali, Audio Chandelier
Buy tickets »

 

DAY 2: Tuesday, June 14, 2016

Day Pass »
8 PM Playhouse Show + Daytime Show »


Concert 12: June 14, 2016

12:30 – 1:30 PM in the Underground Theater


Alice Shields, The Mud Oratorio
Buy tickets »

 

Concert 13: June 14, 2016
2 – 3:30 PM in the Underground Theater


Josh Simmons, INDRA/NET
Hiromi Ishii, Aquatic
Brian Kelly, Winter Meditation
Weilu Ge, Innerhearing
João Pedro Oliveira, Et Ignis Involvens
Alexander Sigman, Nudes
Kayoko Nakamura, Song for Northern Lights
Francisco Eme, Apparent Movement
Eddie Farr, Erium
Rob Hamilton, Carrilon
Note: all works on this concert are videos
Buy tickets »

 

Concert 14: June 14, 2016
4 – 5:45 PM in the Playhouse


Gary DiBenedetto, Battle
Jennifer Hill, z-77
Ronald Parks, Deluge
Travis Garrison, New Directions in Automobile Repair and Demolition
Roberto Palazzolo, Materia
Momilani Ramstrum, Stopped in Time
Brett Gordon, Écuelle
Joel Gressel, Deconstructing Maria
Dariush Mazurowski, Depth of Field (Hidden Dimensions Part 3)
Nathaniel Haering, Resplendent Shards
Azumi Yokomizo, In a Dream
Buy tickets »

 

Concert 15: June 14, 2016
8 – 10:30 PM in the Playhouse


Mark Phillips, Waiting for Lucille
Liliya Ugay, Drawn in the Fog
David Taddie, Tracer
Pierre-Henri Wicomb, Solecism
Douglas Osmun, soliloquy
Nicole Carroll, Hand of Marseilles
Brian Belet, Ion Trails (Cloud Chamber Storms)
Ted King-Smith, Soundtrack of an Open Road
Giovanni Costantini, Traccia sospesa
Eleazar Garzon, Invisible Voices
Una Monaghan, The Chinwag
David Ibbett, Branches
Clelia Patrono, Blue4Notes
Lou Bunk, Luna
Buy tickets »

 

DAY 3: Wednesday, June 15, 2016

Day Pass »
8 PM Playhouse Show + Daytime Show »

Concert 16: June 15, 2016
12:30 – 1:30 PM in the Underground Theater


“Contact”
curated and performed by: Ursel Quint, Barry L. Roshto, Annelie Nederberg, Johannes Quint, Christian Banasik
Barry L. Roshto, Prelude
Christian Banasik, Kontaktanzeigen/Personals (I Am)
Annelie Nederberg, Feed Back
Johannes Quint, Magische Realismus
Ursel Quint, Looking for Contact
Snowkrash, Nederberg, Banasik, Reeder, Postlude
Buy tickets »

 

Concert 17: June 15, 2016
2 – 3:30 PM in the Experimental Theater


Navid Bargrizan, Lava Illogica
Francisco Eme, Cuerno de Chivo (“Goat’s Horn”)
Jon Anderson, Lati
George Karst, Poem IV
David Gedosh, Guitar Construction #2: Progressive Fracture
Benjamin Whiting, Illumina! Arabidopsis thaliana
Edgar Berdahl, rorrirmirror
Michael Clemow and John Paul Schlegelmilch, Waver: Analemma…
Hanae Azuma, watercolor painting
Heather Stebbins, minim
Joel Pixley-Fink, Weighting
Buy tickets »

 

Concert 18: June 15, 2016
4 – 5:45 PM in the Playhouse


Jia Li, Water Imagination
Joshua Tomlinson, Convergences
Julius Bucsis, Stories from an Alien Pond
Daniel Liot Fine, Reminiscence in a Public Storage
Fernando Egido, Cognitive Dissonance
Clarence Barlow, )ertur(
Francesco Galante, Let us free the earth from fixed immobility
Jerod Sommerfeldt, Dharma in Excelsis
Corey Cunningham, Bind up my Wounds
Patrick Long, Glyph Tropes
Buy tickets »

 

Concert 19: June 15, 2016
8 – 10:30 PM in the Playhouse


Christopher Biggs, Contraposition
Christian Banasik, Tree Blossoms II
Barry Schrader, Ravel
Mickie Willis, Corpora Nebulae
Steven Kemper, Lament for Flute and Computer
Jocelyn Ho, Sheng
Yuriko Kojima, Undulations for Violin and Max
Hans Peter Stubbe Teglbjærg, Rippled Reeds
Leonello Tarabella, Steps of Light
Buy tickets »

DAY 4: Tuesday June 16, 2016

Day Pass »
8 PM Playhouse Show + Daytime Show »

Concert 20: June 16, 2016
12:30 – 1:30 PM in the Experimental Theater


“Spectral Journeys…”
Curated by John Young
Acousmatic Music from the Music, Technology and Innovation Research Centre at De Montfort University, Leicester, UK
Virginie Viel, Nyx
James Andean, Déchirure
Louise Rossiter, Rift
Simon Emmerson, Resonances
John Young, Brink
Buy tickets »

 

Concert 21: June 16, 2016
2 – 3:30 PM in the Underground Theater


Brian Hernandez, F.A.K. Video Triptych 2
Lauren Redhead, ijereja
Quixiao Li, Speak Softly Water
Francesc Marti, Speech 2
Francesco Bossi, Urban Landscape – Fractures – Milano
Jennifer Hutt, He War
Bruno Degazio and Christos Hatzis, Harmonia
Note: all works on this concert are videos
Buy tickets »


Concert 22: June 16, 2016

4 – 5:45 PM in the Playhouse


Lucas Smith, Rati (2015) for fixed media
Maximilian Yip, NightCall
Andre Brégégère, Outtake
Michael Andrews, Creatures in the Gears
Juan Vasquez, Sibelius Collage
TM Duplantis, Downstream
Luigi Negretti Lanner, Altre voci (“other voices”)
Michael Lukaszuk, Przypadek
Joshua Armenta, Tres Gritos Para Mi Patria
Kamil Kosecki, Artificial Intelligence
Jaimie Hensley, Permeation
Sandra González, Alegorías, para piano y sonidos electrónicos
Buy tickets »

 

Concert 23: June 16, 2016
8 – 10:30 PM in the Playhouse


Chia-I Lin, Sound in the glass jar
Yuri Spitsyn, Toccata (from Ignis Fatuus)
Michael Lukaszuk, All the moon long…
Hibiki Mukai, Egomaniac II
Tyler Gilmore, Solo Set Piece Three – for Microphone Feedback & Samples
Ai Negishi, Rainbird
Natoshi Osaka, Hybridization Collage
Gina Biver, The Cellar Door
Martina Claussen, dots&lines
Douglas Geers, Ripples
Cort Lippe, In the Shadow of Vulcan
Tim Chatwood, Flicker for Vibraphone Light and Effects
Nathan Bowen, Elevator Inspection
Joshua Mailman, Fluxations Full Body Comprovisation No. 1
Buy tickets »

DAY 5: Friday, June 17, 2016

Day Pass »
8 PM Playhouse Show + Daytime Show »

Concert 24: June 17, 2016
12:30 – 1:30 PM in the Playhouse


“Gestures and Frames”
Presented by Alessandro Cazzato and Paolo Geminian
Alfred Schnittke, Praeludium in memoriam
Dimitri Shostakovich
Philip Glass, Strung Out
Paolo Geminiani, Risonanze erranti
Multivision by Giulia Zoli Carlo Conti
Paolo Geminiani, Gesture without motion
João Pedro Oliveira, Magma
Buy tickets »

 

Concert 25: June 17, 2016
2 – 3:30 PM in the Experimental Theater


Jason Mitchell, End of Message
Edmar Soria, Lasciate Ogne Speranza Voi Ch’e Intrato
Massimo Avantaggiato, Vana Imago
Maria Mykolenko, silence and steel
Yiannis Christofides, Odas
Brian Sears, …and veiled between
Gerriet K. Sharma, grrawe
Christopher Cook, The Blue Marble
Buy tickets »

 

Concert 26: June 17, 2016
4 – 5:45 PM in the Playhouse


Charles Xavier, Dollar Brand
Dillon Henry, Cog
Brad Meyer, Hummingbrrd
Cesare Saldicco, I Camminatori, Resconto, audiovisio per isole erranti
Tom Williams, Home (Breath Replaced)
Bret Bohmann, Traces
Leonardo Cicala, Ideogrammi ad Anello
Timothy Polashek, Engravings for Prepared Snare Drum
Buy tickets »

 

Concert 27: June 17, 2016
8 – 10:30 PM in the Playhouse


Angelo Bello, Lorem Ipsum
Caroline Louise Miller, Sadismusic I
Stephen Dydo and Susan Haire, Tipping Point
Joshua Groffman, Landscapes
Robin Cox, Start
David Durant, The Crystalline, Radiant Sky
Jeffrey Meyer, (not-so-serious) Ideas
Alba Battista, Les Axiomes de la Tentation
Konstantina Orlandatou, Constant Flowing
Jeff Morris, Shankcraft
Alexander Dupuis, Apparition Coil
Buy tickets »

 

DAY 6: Saturday, June 18, 2016

Day Pass »
8 PM Playhouse Show + Daytime Show »

Concert 28: June 18, 2016
12:30 – 1:30 PM in the Experimental Theater


Alvin Lucier, Places
Roc Jimenez de Cisneros, Hands in the Air, Reach for the Laser
Bruce Andrews and Michael Schumacher, Unintending
Al Margolis III, What Makes a Sound (argument)?
Carl Stone, Cantipur
Alan Licht, Today I am a Fountain Pen
Stephen Vitiello, Winds After Hurricane Floyd
note: all works on this concert are excerpted
Buy tickets »

 

Concert 29: June 18, 2016
2 – 3:30 PM in the Underground Theater


Ian Clarke, The Laws of Nature
Christian Eloy and Krunoslav Pticar, Soupir bleu
Thomas Beverly, Dancing Tree
Eric Sheffield, Arbor I-V
Claudia Robles-Angel, Cologne: transformations
Carlos Johns-Davila Nosotros, Criaturas Pintadas
Tommassi Rosati, Resound Nature
Roberto Musanti, Rotational Chaos
Samuel Pellman and Ella Gant, Mind Meld
Antonio D’Amato, Opus III
Alejandro Brianza, Mikrokosmika
all works on this concert are videos
Buy tickets »

 

Concert 30: June 18, 2016
4 – 5:45 PM in the Playhouse


Thommy Wahlström, 2015 invention for EA no. 22
Selena Wellington, Flowers don’t do anything
Wil Offermans, Tsuro-no-Sugumori
Kevin Gironnay, Ce vide qui déborde
Daniel Holmes, a quiet walk in a siren park
Chin Ting Chan, Rituals
Brady Hanson, Kitchennui
Chet Udell, Gjallarhorn
Kyle Vanderburg, Remnants of Creation
Michael Smith, Ictus
Edgar Berdahl, thROW
Buy tickets »


Concert 31: June 18, 2016

8 – 10:30 PM in the Playhouse


Antonio Bonazzo, Violin Shake
Michael Rhoades, Reflections and Refractions
Gustavo Chab, etherea ethereal
Giorgio Nottoli, Ellenikà
Takayuki Rai, Lucent Aquarelle for harp and computer
Giuseppe Dante Tamborrino, Strange Violin
Sylvia Pengilly, The Syntax of Chaos
Hubert Howe, Harmonic Fantasy No. 2 for Piano and Fixed Media
Stephen Beck, Vale Veneto Remix
Hiroshi Ebina, untitled_work_November
Boris Nazarov, East is the West Radio
Boris Nazarov, kalimba
Michael Gogins, Sevier
Buy tickets »

DAY 7: Sunday, June 19, 2016

Day Pass »
8 PM Playhouse Show + Daytime Show »

Concert 32: June 19, 2016
12:30 – 1:30 PM in the Underground Theater


Fresh Minds Festival Highlights
Curated by Jeff Morris
Cedric Kiefer, unnamed soundsculpture
gruppoGruppo, Secret Lives
Ryo Ikeshiro, Construction in Zuangzhi
Per Bloland, Graveshift
Sylvia Pengilly, Maze
Jaroslaw Kapuscinski, Oli’s Dream
Bret Battey, Clonal Colonies I
Dennis H. Miller, point.line.plane
Buy tickets »

 

Concert 33: June 19, 2016
2 – 3:30 PM in the Experimental Theater


James Correa, The Italo Calvinbo Cities I: cities and the memory
Javier Garavaglia, Spatial Grains – Soundscape No. 1
Nicoletta Andreuccetti, Living Voices
Miles Warrington, Across || Lines
David Reeder, …and then what happened?
Hugh Lynch, Another September
Buy tickets »

 

Concert 34: June 19, 2016
4 – 5:45 PM in the Playhouse


Patricia Martinez, Pure Consciousness of Invention
Kyle Stewart, Conflux
Adam Lenz, A Collapsing Field of Long-Dead Stars
Seth Shafer, Hookean Elastics
Jonathan Wilson, Rotations III. 1080
Marco Ferrazza, Omen
Guillaume Chappez, Forêt-Noire
Tyler Kline, Two Songs after Dylan Thomas
Bryce Craig, Crystal Ballet
Davide Wang, Unfolding
Buy tickets »


Concert 35: June 19, 2016

8 – 10:30 PM in the Playhouse


Ying-Ting Lin, When the Wind Rises
Dante Tanzi, Surveillance
Per Bloland, Shadows of the Electric Moon
Felipe Otondo, Night Study 2
Hunter Brown, IO
Nichola Scrutton, At First Light
Akio Mokuno, In the Sonorant
Ana Santillan Alcocer, 6 Études électroniques
Jason Bolte, swish-swoosh
Buy tickets »